Tırnak Batması Nedir?
Tırnak Batması Nedir? Tırnak Batması Nasıl Önlenir?
Mart 8, 2021
Tümünü Göster
sporcu tırnak bakımı

Ayak bakımı, vücut bakımına önem veren kişiler için olduğu kadar tüm sporcular için de önemli bir rutindir. Sporcu olmak zor iştir, sürekli zindelik, saatlerce pratik yapmak ister. Sporla uğraşan bir kişi her zaman formunun maksimum seviyede olması için çaba gösterir. Daha sağlıklı bir yaşam sürmek için doğru beslenme, düzenli uyuma, özellikle ayak bakımı başta olmak üzere kişisel bakımlarına ekstra özen gösterirler. Sporcular sıklıkla tekrarlayan hareketler, eklemlerin aşırı kullanımı ve kemikler üzerinde tekrarlayan stresin neden olduğu yaralanmalardan olumsuz etkilenirler. Ayrıca mantar enfeksiyonlarını oluşumuna daha yatkındırlar. Neyse ki tüm bu sorunların en önemli çözümü, doğru uygulanan ayak bakımıdır. Sporla uğraşan kişilerin ayak bakımlarına son derece önem vermesi gerekir, çünkü sporcuların en önemli güç kaynağı ayaklarıdır. 

Tüm sporcuların ayak bakımlarına gösterdikleri özen egzersiz rutinlerini güçlendirmekle beraber, daha sağlıklı ayaklara kavuşmalarına, aynı zamanda atletik performanslarının daha da artmasına yardımcı olmaktadır. 

Sporcular için en önemli ayak rahatsızlıkları şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Nasır.
 • Mantar enfeksiyonları.
 • Ayak topuğundaki ağrı ve çatlak.
 • Tırnak kırılması, tahrişi ve iltihabı.
 • Batık tırnak problemi.
 • Aşırı harekete bağlı olan ayak yorgunluğu, eklem ağrısı.

futbolcu ayak bakımı

Sporcular için ayak bakımı ipuçları ve önerileri Nelerdir? Şimdi bu konuyu inceleyelim!

Ayak bakımı ipuçları ve ayak sorunlarını önleme yönergeleri yaralanma durumuna göre değişir. Sporcuların yaralanmaları önlemek için ayak bakımınlarına özen göstermeleri oldukça önemlidir. 

Ayak bakımının önemli unsurlarını şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Ayağınızdaki yaralanmalar, genellikle tam oturmayan veya ayağı rahatsız eden ayakkabılar giymenin bir sonucunda gelişir. Seçim yaptığınız ayakkabıların rahat ve ayağın nefes almasını sağlayacak özellikte olması gerekir. 
 • Doğru ayakkabı seçimi ağrıyı ve olası yaralanmaları minimum seviye indirecektir.
 • Sabit bir ısınma ve esneme rutini belirlemek. İyi bir ısınma rutini ve doğru esneme hareketleri sporla ilgili yaralanmalı önlemenize yardımcı olacaktır. 
 • Ayakları en çok rahatsız eden sorunlardan biri nasır, diğeri ise topuk çatlağıdır. Nasır oluşumunu önlemek için ayaklarınızı temiz ve kuru tutmanız, ayak çatlağının önüne geçmek için ise losyon kullanarak cildinizi yumuşatmanız gerekir. 
 • Sporcu performansını etkileyen en önemli sorunlardan biri de ayak mantarıdır. Nemli ve terli ayaklar mantar oluşumunu hızlandırdığı için, sporcular arasında ayak mantarı yaygın görülen bir sağlık problemidir. 
 • Ayak masajı, ayakta meydana gelen rahatsızlıkların çözümünü kolaylaştırmak ve ayak sağlığınızı korumak  için rutin medikal ayak bakımı yaptırmayı ihmal etmeyin.

Bir sporcu olarak ne kadar formda olursanız olun vücudunuzun geri kalanına yaptığınız kadar dikkati ayaklarınıza da vermeniz gerekir. Mantar enfeksiyonları, batık tırnak problemi ve ölü deri performansınızı olumsuz yönde etkileyerek sizi yavaşlatır. 

Düzenli ayak bakımı her zaman oyununuzun zirvesinde olmanızı sağlamanın en kolay yollarından biridir. 

Bizi Instagram’da takip edin Alman Ayak Sağlığı Merkezi

×