AYAK BAKIMI

Ülkemizde ayağı sorunlu birey sayısı gün geçtikçe artış gösteriyor. Üstelik IDF Atlası’nın 2015 tahminlerine göre 11 yetişkin bireyden 1’i ayağı sorunlu (bu oran 2040 yılında 10 yetişkinden 1’inin ayağı sorunlu olması olarak tahmin ediliyor), 2 yetişkin ayağı sorunlu bireyden 1’ine henüz teşhis konulmamış (yani ayağı sorunlu olduğunu bilmiyor) ve dünyada her 6 saniye de bir kişi hayatını kaybediyor. Tüm bu oranlarla birlikte bu probleme bağlı ayak sorunları da bakımın ihmali ile kaçınılmaz olabiliyor. Dolayısıyla bu rahatsızlığa bağlı ayak sorunlarının önlenmesinde ayak bakımı büyük önem taşıyor.

Ayak yapısında çeşitli cilt, dolaşım, sinir ve eklem problemleri gelişebiliyor. Üstelik bunlardan en çok bilineni yine burada gelişen nöropati durumudur. Nöropati, ayak üzerinde his kaybının bölgesel ya da ilerleyen aşamada ayağın tümünde gözlenebilen klinik bir bulgudur. His kaybının oluşması, ayak üzerinde yaralanmalara, hatta ayak tablosu riskini de beraberinde getirebilmektedir. Bu noktada günlük ayak bakımı ve kontrolü olası ayak sorunlarının önlenmesinde çok etkilidir. Aynı şekilde immün (bağışıklık) sistemdeki zayıflık vücudun mantar gibi uzun süreli tedavileri olan hastalıklarının gelişme ihtimalini de arttırmaktadır.

Peki ayak bakımı nasıl olmalıdır?

Ayak bakımında tırnak müdahaleleri önemlidir. Tırnakların kesimi olası batık problemlerinin yaşanmaması açısından düz kesilmelidir. El tırnaklarına göre daha geç uzama gösteren ayak tırnaklarının bu kesim aralığı 2 hafta olmalıdır. Bu rahatsızlığa bağlı cilt üzerinde kuruma, döküntüleşme ve nasırlaşmalar gözlenebiliyor. Dolayısıyla cilt dokusunu sağlıklı ve besli tutmak için nemlendirici kremlerle günlük bakım uygulanmalıdır. Ayakların her yıkama sonrası parmak araları da dahil kurulanması olası mantar durumlarının oluşum riskini ortadan kaldırmaktadır. His kayıplarına karşı ayak yapısı, ayağın alt tabanı dahil günlük olarak kesik, sıyrık, kanama, kızarıklık ya da şişlik gibi bulgulara yönelik gözle kontrol edilmelidir. Gözlenen her bulguda mutlaka bir podolog muayenesinde bulunulmalı, ev koşullarında tam olarak sağlanamıyor olsa bile düzenli ayak bakımı randevularına gidilmelidir. Sinsi seyreden bir hastalık olan ayak rahatsızlığı erken dönemde fark edilen her bulgu bireyi hem maddi hem de manevi anlamda memnun tutabilecek ilk girişimdir.

×