DOĞANDAN MERKEZİMİZE ZİYARET
Mart 11, 2014
KOTO İLE PROTOKOL İMZALANDI
Mart 12, 2014
Tümünü Göster

Alman Ayak Sağlığı Merkezi, ayak konusundaki tüm sağlık problemlerine son veriyor.

İster başkan, ister müdür, ister gazeteci, ister anne, ister öğrenci… Ne olursanız olun, en başta hepimiz insanız; Ve koşuşturmalı bir hayat içinde sürekli ayaktayız…

Bilinir ki ayaklarımızın sağlığı yerinde değilse, hayat zindan olur size.

İşte bu noktada, ‘sağlık ayaktan başlar` diyerek, unuttuğunuz ayaklarınızı size hatırlatmak istiyoruz.

Artık onlara zaman ayırmanın, özen göstermenin vakti geldi.

2009 yılından beri Türkiye`de ve ilimizde ayak sağlığı ve diyabetik ayak bakımı konusunda hizmet veren Ayak Sağlığı Merkezi, şimdi açtığı yeni yerinde yere daha sağlam basmamızı sağlayacak.

Aynı zamanda, Kocaeli Tıp Merkezi`ndeki yerinde de hizmet vermeye devam eden merkez, sağlığı ayağınıza getiriyor.

Bu hafta, ‘ayağına sağlık Kocaeli` diyerek, genel müdür İbrahim Tetik ve Podolog İlkay Ergül ortaklığında açılan Alman Ayak Sağlığı Merkezi`ni sizlere tanıtacağız. Türkiye`de bir ilk olan diyabetik ayak bakımı ve batık tırnağın çekilmeden, tel uygulamasıyla kurtarılması tedavileri başta olmak üzere, birçok bakımın uygulandığı Alman Ayak Sağlığı Merkezi`ni gelin birlikte tanıyalım.

İbrahim Bey, ilk olarak Alman Ayak Sağlığı Merkezi`ni kısaca tanıyabilir miyiz?

Merkezimiz Kocaeli`de ayak sağlığı ve diyabetik ayak bakımı konusunda hizmet veren ilk ve tek kuruluş. Kocaeli Üniversitesi (KOÜ) Tıp Fakültesi Sağlık Birimleri Meslek yüksek Okulu Podoloji programı ile paralel olarak, Kocaeli`de kurulan Podoloji Derneği (PODODER) ile işbirliği içindeyiz. Bu işbirliğinde Kocaeli`den başlayarak Türkiye`de ayak sağlığı bilincini geniş kitlelere yaymak ve diyabetik ayak bakımı farkındalığını oluşturmak misyonuyla yola çıktık. Alman Ayak Sağlığı Merkezi bu yolda, Türkiye`nin ilk ve tek podoloğu İlkay Ergül koordinatörlüğünde Kocaeli`de hizmete başladı. Şimdi pazar hariç her gün 09.00-20.00 arasında, 6 uzman personelimizle hizmet veriyoruz.

KOÜ`deki Podoloji programı hakkında biraz daha detaylı bilgi verebilir misiniz?

Podoloji programında 8 öğrencimiz var. Yüksek okulumuzda 2 yıl boyunca eğitimlerini hem teorik hem pratik bir şekilde alıyorlar. Aynı zamanda bu okulumuz Türkiye`de bir ilktir. Buradan mezun olan öğrencilerimizi de merkezimize alıyoruz.

PODODER`in kuruluş amacı nedir?

Podolog İlkay Ergül, genel sekreteri Murat Güneyli, Ort. Dr. Ayhan Arpacı, Adem Aydın, Ali Hürmeydan, Dr. Ülker Sayar, Kaan Acar ve benim önderliğimde kurulan derneğimiz, sivil toplum örgütlerine ayak sağlığı ve diyabetik ayak bakımı konusunda bilinçlendirme çalışmaları yürütüyor.

BATIK TIRNAK TEDAVİSİ

İlkay Ergül için Türkiye`nin ilk podoloğu dediniz… Eğitimizi nerede aldı?

Podolog İlkay Ergül Almanya doğumlu. Saarbrucken Sağlık Meslek Yüksek Okulu ve Enstitüsü`nde eğitim gördü. Aldığı Podolog ünvanı, Saar eyaletindeki çeşitli devlet hastaneleri ve sosyal kurumlarında yaptığı çalışmalar, kazandığı tecrübelerle Türkiye`ye dönüş yaptı.

Biraz da Alman Ayak Sağlığı Merkezi`nin faaliyetlerinden bahsedelim…

Merkezimizde, tırnağı çekmeden tel sistemiyle batık tırnak tedavisi, nasır baskı tespit edilip ortadan kaldırılması, mantar tırnak bakımı, lazerle tırnak mantarının iyileştirilmesi, diyabetik ayak bakımı, kalınlaşmış tırnak bakımı, tırnak jel sistemi uygulanması, çatlak topuk bakımları, deri deformasyon, sertleşme, keratinizasyon bakımları, destek malzemelerin uygulanması, özel el ve ayak bakım uygulamaları yapıyoruz.

Ayak sağlığı dışında başka uygulamalarınız da var mı?

Aynı zamanda ayak bakım üniteleri, operasyon ve ayak masajı bölümü, diyabetik ayak yaraları için pansuman odası, sterilizasyon ünitesi, bekleme salonu, masaj odaları, epilasyon odası ve engelli tuvaleti bulunuyor. Ayak bakımının yanında bayan hastalarımız, kendilerine özel masaj hizmeti de alabilirler. Bunun yanında medikal ozon cihazımızla özellikle ayak mantarları konusunda hizmet veriyoruz. Bu tedavilerimizin seansları hastalarımızın durumuna göre değişebiliyor.

AĞRILARA ÇARE OLUYORUZ

Merkezinizde kullanılan cihaz ve ürünler hakkında da bilgi alabilir miyim?

Merkezimizde aynı anda 3 hastaya cevap verebilecek bir kapasiteye sahibiz. Kullandığımız bütün teknolojik aletler ve ilaçlar Almanya`dan geliyor. Son teknolojiyi takip ediyoruz. Özellikle diyabetik hastalar için kullandığımız pansuman odasında ameliyathanelerde kullanılan, bakterileri çekecek teknolojik aletleri kullanıyoruz. Öte yandan özel bir odada ise kullandığımız ürünlerin 240 derecede sterilizasyonu sağlıyoruz. Ayrıca tek kullanımlık ürünler kullanmaya da özen gösteriyoruz.

Kocaeli`de merkezinize olan ilgi nasıl?

Çok fazla talep var ve hastalarımız buradan memnun bir şekilde ayrılıyor. Ayrıca çevre illerden de pek çok hastamız oluyor. Özellikle diyabetik hastaların ayak bakımı için burada birçok kişinin ağrılarına çare oluyoruz.

Peki, ilimizde ayak sağlığı konusunda sorun yaşayan çok sayıda insan var mı? Bu sorunların başlıca nedenleri nelerdir?

Ülkemizde insanların neredeyse yüzde 70`i ayaklarıyla sorun yaşıyor. İlimizde de oran neredeyse bu seviyelerde. Kocaeli bir sanayi kenti, hep koşuşturma içindeyiz. Bu yüzden insanlar iş hayatı içinde ayaklarını unutuyor. Biz bu oranı en az seviyelere indirmek ve halkın ayak sağlığı konusuna biraz daha önem vermesini sağlamak için varız.

AYAKKABI ALIRKEN DİKKAT!

Ayak konusunda uzman bir kişi olarak size sormak istiyorum, ayak sorunu yaşamamıza ayakkabı da bir etken mi? Ayakkabı alırken nelere dikkat etmeliyiz?

Ülkemizde ayakkabıların çoğu yurtdışından geliyor, ancak yabancıların ayak yapısıyla bizimki aynı değil. Bu yüzden ayakkabı alırken o kalıplara ayağımızı zorla oturmaya çalışıyoruz. Bu da en başta nasır olmak üzere, ayaklarımızda pek çok soruna neden oluyor. Bir diğer sorun ise ayakkabıları sabah saatlerinde alıyor olmamız. İnsanın ayak numarası gün içinde yürüyüp yorulduktan sonra ortaya çıkar. Bu nedenle alışverişimizi akşam saatlerinde yapmalıyız.

Alman Ayak Sağlığı Merkezi olarak hangi kurumlarla anlaşmanız var?

Bir kere SGK ile anlaşmamız yok, bunu söylemek istiyorum. Çünkü buraya gelen hastalarımız sürekli bunu soruyor. Öte yandan ilerleyen süreçte özel sağlık sigortalarıyla anlaşmalar yapacağız.

×